Oferta

Umów się na wizytę

Zadzwoń albo wyślij SMS

665 003 733

Umów się przez email
Stomatologia dziecięca

Stomatologia dziecięca to specjalizacja stomatologiczna, która uwzględnia różnice w budowie zębów w okresie rozwojowym oraz psychologiczne aspekty leczenia dzieci.

Stomatologia dziecięca w Dental Studio

Wizyta adaptacyjna to pierwszy kontakt dziecka z gabinetem dentystycznym. Dziecko poznaje miejsce, lekarza i personel pomocniczy, nabiera zaufania. Ważne by była przeprowadzona najpóźniej do 2 roku życia, zanim rozboli pierwszy ząb. Pozwala to oszczędzić dziecku traumatycznych przeżyć, które mogą mieć wpływ na jego późniejsze kontakty z dentystą. Optymalny termin wizyty, pozwalający na uzyskanie w porę wskazówek profilaktycznych przypada przed ukończeniem przez dziecko pierwszego roku życia. Wizyta adaptacyjna trwa niecałą godzinę. Delikatnie i z uwagą, często w formie zabawy oswajamy dziecko, zapoznajemy ze sprzętem i akcesoriami w gabinecie. O wszystkim, co będzie się działo, opowiadamy w możliwie najprostszy sposób, językiem dziecka i jednocześnie staramy się wzbudzić w nim ciekawość. Po zakończeniu wizyty mały, dzielny pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę, która jednocześnie ma być zachętą do następnych spotkań.
Zachęcamy rodziców do pozytywnego nastawienia dziecka do wizyty adaptacyjnej, nie straszenia dentystą i nie przekazywania swoich złych doświadczeń z dzieciństwa - obecnie leczenie dzieci może i powinno odbywać się bez bólu i w przyjaznej atmosferze.

Wizyty kontrolne mają na celu przeprowadzanie badania stanu uzębienia mlecznego i mieszanego u dzieci oraz kontrolę higieny jamy ustnej. Zalecane co 3-4 miesiące.

Instruktaż higieny jamy ustnej to szczegółowe wskazówki dotyczące pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania, dentysta dobiera odpowiednią metodę szczotkowania uwzględniając wiek i zdolności manualne dziecka. Następnie pokazuje w jaki sposób należy czyścić zęby, żeby skutecznie oczyścić każdą powierzchnię - do demonstracji prawidłowego posługiwania się szczoteczką do zębów zwykle wykorzystywany jest specjalny model.
Dentysta może też doradzić w wyborze odpowiedniej szczoteczki do zębów, pasty i przyborów dodatkowych.

Lapisowanie zębów - impregnacja - zabieg umożliwiający zachowanie zęba mlecznego stosowany przy bardzo dużym zniszczeniu próchnicowym, kiedy założenie wypełnienia jest niemożliwe. Polega na wysyceniu rozmiękczonej przez próchnicę tkanki zęba roztworem azotanu srebra w celu jej utwardzenia i zahamowania próchnicy. Dzięki temu nie jest konieczne usunięcie zęba - można go zachować do momentu wymiany na ząb stały co zapobiega powstawaniu wad zgryzu.

Lakowanie zębów - zabieg profilaktyczny mający na celu zabezpieczenie przed bakteriami próchnicotwórczymi bruzd i zagłębień anatomicznych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Wykonywany jest bezpośrednio po wyrżnięciu się całej powierzchni żującej zęba i polega na uszczelnieniu bruzd specjalnym lakiem z dodatkiem fluoru. Stan laku należy następnie kontrolować i w miarę potrzeby uzupełniać w miejscach gdzie uległ starciu lub wypłukaniu.

Lakierowanie zębów - zabieg profilaktyczny polegający na pokryciu powierzchni gładkich zębów mlecznych specjalnym lakierem z zawartością fluoru. Fluor wzmacnia siatkę krystaliczną szkliwa zęba i chroni przed próchnicą.

Leczenie zębów mlecznych - wbrew rozpowszechnionym dawniej przekonaniom, że zębów mlecznych się nie leczy jego zaniedbanie może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Nieleczone ubytki próchnicowe zębów mlecznych prowadzą do powstawania stanów zapalnych i konieczności usunięcia zęba a ich przedwczesna utrata przyczynia się do powstawania wad zgryzu.
Naszym małym pacjentom proponujemy leczenie w znieczuleniu oraz kolorowe wypełnienia - dziecko samo może zdecydować o jego kolorze. Możemy też wykonać tęczowe wypełnienia składające się z kilku kolorów, co zwykle bardzo podoba się dzieciom. Fantazyjne kolory naszych wypełnień z brokatowym połyskiem to: niebieski, zielony, złoty srebrny, pomarańczowy, jagodowy, różowy i limonkowy.

Flouryzacja - zabieg profilaktyczny którego celem jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Polega na aplikacji specjalnej pianki fluorowej na indywidualną łyżkę dopasowaną do jamy ustnej. W zależności od preferencji dziecka może zostać zastosowana pianka o smaku truskawkowym, gumy balonowej lub miętowym.


Zamknij  X